اعضای هیات علمی

بازگشت

علم رجال

شریعت در تمامی شئون و شاخه هایش نوعی ارتباط وثیق و محکم با سنت دارد . سنت رسول اکرم(ص) و ائمه اطهار بیانگر حقایقی هستند که در جایگاهی هم وزن با قرآن می باشند. همان اعتبار را دارد. . اعتماد بر حدیث با توجه به گذشت چندین قرن و شرایط قابل توجه هرعصر، دغدغه صدور حدیث را برای کاربران حدیث به همراه دارد .که علم رجال عهده دار آن خواهد بود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دانشگاه شهید چمران اهواز

معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی

طرح درس ویژة درس‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آدرس ایمیل: اm_shamkhi@yahoo.com

مرتبة علمی: استادیار

نام و نام خانوادگی استاد: میناشمخی

نیمسال تحصیلی: اول 99

گروه: علوم قرآن و حدیث

دانشکده: الهیات و معارف اسلامی

تعداد واحد: 2

نام درس:  علم رجال

 دورة تحصیلی:  کارشناسی ارشد

 

جایگاه درس در برنامه درسی دوره:  شریعت در تمامی شئون و شاخه هایش نوعی ارتباط وثیق و محکم با  سنت دارد . سنت رسول اکرم(ص) و ائمه اطهار بیانگر حقایقی هستند که در جایگاهی هم وزن با قرآن  می باشند. همان اعتبار را دارد. . اعتماد بر حدیث  با توجه به گذشت چندین قرن و شرایط قابل توجه هرعصر، دغدغه صدور حدیث  را برای کاربران حدیث  به همراه دارد .که علم رجال عهده دار آن خواهد بود.

 

 

هدف کلی:

 

شناخت  مباحث کلی  و اساسی در حوزه  سلسله راویان حدیث

 

 

 

اهداف یادگیری:

 

دانشجو باید توانایی توضیح  و تحلیل موضوعات تدریس شده  و انجام پژوهش  در  این موضوعات را داشته باشد .از جمله :

1.علم رجال را از سایر دانش های حدیثی بازشناسی کند..

2.تعاریف دانش رجال را بررسی کند.

3.جایگاه علم رجال در علوم حدیث را تبیین نماید.

4.ارتباط دانش رجال را باسایر علوم همگن  تحلیل کند.

5. پیشینه علم رجال را توضیح دهد.

6.تفاوت علم رجال با علم جرح و تعدیل را تبیین کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

رفتار ورودی:

 

1.آشنایی با مباجث علوم حدیث

2. شناخت دانش راوی شناسی

3. ارزیابی نظرات اندیشمندان در باره ضرورت علم رجال

4. شناخت جایگاه علم رجال با سایر دانش های حدیثی

 

 

 

مواد و امکانات آموزشی:

 

برای این درس از امکانات کلاس درس،  کتاب  ، تابلو ، کامپیوتر و نیز  نرم افزارهای مربوطه بویژه نرم جامع الاحادیث و ....   استفاده می شود..

 

 

 

 

 

 

روش تدریس:

 

 

براساس جدول زمانبندی شده،  تدریس این درس به روش سخنرانی  و پرسش و پا سخ بوده است . در برخی جلسات لازم است از روش طرح مساله و کار گروهی استفاده شود. . انجام تحقیق و ارائه سمینار نیز جزو روشهای تدریس این درس است.

 

 

 

وظایف دانشجو:

 

از ایتدای ترم تحصیلی موضوعاتی به دانشجویان  جهت انجام پژو هش  واگذار می شود که طبق تقویم آموزشی درس بتوانند به موقع در کلاس خلاصه آن کنفرانس دهند و  در انتها فرصتی برای پاسخگویی به سوالات در نظر گرفته می شود . در اثنای تدریس نیز در کلاس پرسشهایی مطرح می شود که دانشجو  باید به دنبال جواب آنها باشد..

 

 

 

 

 

 

شیوه آزمون و ارزیابی:

 

امتحان نهایی به شکل آزمون  نوشتاری است که حدود.70./. نمره را تشکیل می دهد و نیز انجام پروژه که 30./.خواهد بود.

 

منابع درس: مهم ترین منابع این درس عبارتند از:

1- بحار الانوار اثر علامه مجلسی؛

2- الاعتقادات اثر شیخ صدوق؛

3- الامالی اثر شیخ صدوق؛

4- معانی الاخبار اثر شیخ صدوق؛

5- الخصال اثر شیخ صدوق؛

6- من لا یحضره الفقیه اثر شیخ صدوق؛

7- تصحیح الاعتقاد اثر شیخ مفید؛

8- معجم رجال الحدیث اثر سید خوئی؛

9- قاموس الرجال اثر شیخ شوشتری؛

10- تنقیح المقال اثر عبدالله مامقانی؛

11- الرجال اثر علامه حلی؛

12- الرجال اثر برقی؛

13- الرجال اثر ابن الغضائری؛

14- مستدرکات علم رجال الحدیث اثر شیخ نمازی؛

15- الفهرست اثر شیخ طوسی.

 

 

 

 

 

همکاران ارجمند می‌توانند برای آگاهی بیشتر درباره روش‌ها و فنون تدریس و به‌ویژه روش تهیه طرح درس، نگاه کنند به: حسن شعبانی، مهارتهای آموزشی و پرورشی (روشها و فنون تدریس)، 2 جلد، تهران: سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها (سمت)، 1390.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هفتة یکم

(23/6/98 تا 29/6/98)

 

1-آشنایی با دانشجویان و اعلام برنامه ها

2-  معرفی درس ، اهمیت  و جایگاه و منابع آن. 

3- بیان روش تدریس و تعیین موضوعات تحقیق

 

 

 

 

هفتة دوم

(30/6/98 تا 5/7/98)

 

زمینه ها و تعاریف دانش رجال

 پیشینه دانش رجال

 

 

 

هفتة سوم

(6/7/98 تا 12/7/98)

 

اهداف، مسائل ، جایگاه  و رابطه دانش رجال باسایر علوم همگن:

1.تراجم

2.درایه یا مصطلحات حدیث

3.تاریخ

 

 

 

 

هفتة چهارم

(13/7/98 تا 19/7/98)

 

پیشینه دانش رجال:

.1.نخستین نگاشته های رجالی در شیعه

2.  نخستین نگاشته های رجالی در اهل سنت

 

 

هفتة پنجم

(20/76/98 تا 26/7/98)

 

کتاب شناسی علم رجال

معرفی مهم ترین کتابهای مرتبط با دانش راوی شناسی

 

 

هفتة ششم

(27/7/98 تا 3/8/98)

 

 

فایده علم رجال و مبانی حجیت خبر واحد:

1.دلیل اعتبار خبر واحد

2. خبر واحد و سیره عقلا

3.شرایط عقلایی خبر واحد

 

 

 

 

هفتة هفتم

(4/8/98 تا 10/6/98)

 

دلایل نیاز به دانش رجال

 

 

هفتة هشتم

(11/8/98 تا 17/8/98)

آشنایی با دلایل منکران دانش رجال

1.حرام بودن دانش رجال

2.دست نیافتنی بودن فاید علم رجال

 

هفتة نهم

(18/8/98 تا 24/8/98)

 

اخباریان و دیدگاه  آنان در باره دانش رجال

 

هفتة دهم

(25/8/98 تا 1/9/98)

 

ادعای اعتبار احادیث کتاب «کافی» و«و من لایحضره الفقیه»

 

 

هفتة یازدهم

(2/9/98 تا 8/9/98)

ادعای اعتبار احادیث کتاب « تهذیب الاحکام » و « استبصار»

 

هفتة دوازدهم

(9/9/98 تا 15/9/98)

 

ارایه کنفرانس توسط دانشجویان

 

هفتة سیزدهم

(16/9/98 تا 22/9/98)

 

ارایه کنفرانس توسط دانشجویان

هفتة چهاردهم

(23/9/98 تا 29/9/98)

 

 

ارایه کنفرانس توسط دانشجویان

 

 

هفتة پانزدهم

(30/9/98 تا 6/10/98)

 

 

ارایه کنفرانس توسط دانشجویان

 

 

 

هفتة شانزدهم

(7/10/98 تا 13/10/98)

 

بحث آزاد و رفع اشکال